Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Kwarantanna dla Polaków po przyjeździe do Norwegii – zmiany

Rząd norweski znów zmienia zasady dotyczące kwarantanny. Dla Polaków, którzy pracują w Norwegii, a także dla ich rodzin, to ważne zmiany. Czy wciąż trzeba płacić 500 koron za hotel po przyjeździe do Norwegii? Sprawdzamy te informacje dla was.

Norwegia właśnie zmienia kontrowersyjne zasady dotyczące obowiązkowej kwarantanny w hotelach. Teraz polscy pracownicy kontraktowi i rodziny Polaków pracujących w Norwegii mają inne niż dotychczas zasady spędzania kwarantanny.

Wciąż do hotelu?

Do tej pory każdy, kto nie mieszka na stałe w Norwegii, musiał – z kilkoma wyjątkami – spędzać okres kwarantanny w wyznaczonym hotelu. Koszt pobytu za dobę wynosił w takich hotelach 500 koron, na szczęście o wyżywienie dla zakwaterowanych za darmo dbała gmina.

Pisaliśmy o tym TU – sprawdźcie.

Przepisy o kwarantannie w Norwegii dla osób bez stałego, samodzielnego miejsca zamieszkania, były postrzegane jako niesprawiedliwe. Teraz podróżujący do Norwegii w dalszym ciągu muszą przebywać w hotelach na kwarantannie, ale wprowadzono wyjątki dla osób wynajmujących mieszkanie w Norwegii.

Nawet te osoby, które nie posiadają ani nie wynajmują mieszkania, mogą przebywać we wskazanym przez siebie miejscu, jeśli w prosty sposób udokumentują, że będą mogły przestrzegać zasad kwarantanny.

Zasad można przestrzegać nie tylko wtedy, gdy dana osoba może przebywać w oddzielnym pokoju gościnnym. Wymagane jest, abyś mieć dostęp do własnej toalety i kuchni lub w inny sposób mieć możliwość przygotowywania posiłków. Miejsce zakwaterowania takiej osoby, czasowo przebywającej w Norwegii, musi gwarantować, że będzie możliwe unikanie bliskich kontaktów z innymi osobami mieszkającymi w tym miejscu.

A co z członkami rodziny i współlokatorami?

Osoby przebywające w tym samym gospodarstwie domowym, które podróżują razem do Norwegii, mogą zostać poddane kwarantannie w tym samym miejscu zamieszkania. Dotyczy to członków rodziny, osób pozostających w związkach niesformalizowanych, a także sublokatorów. Oznacza to, że jeśli polski pracownik kontraktowy podróżuje do kraju razem z kolegą, z którym dzieli na co dzień mieszkanie, to obaj mogą spędzić kwarantannę w tym samym miejscu czyli np. w wynajmowanym mieszkaniu.

Zmiany te wejdą w życie nie później niż w najbliższy weekend. Będzie je można wdrożyć od momentu, gdy na przejściach granicznych służby otrzymają specjalny formularz dla przyjeżdżających, w którym będą odnotowywane wszystkie dane dotyczące pobytu w Norwegii.

Od Nowego Roku Norwegia będzie rejestrować każdego, kto będzie przekraczać granicę. Zostanie wprowadzony system rejestracji cyfrowej. Obywatele norwescy również będą musieli się zarejestrować w systemie. Obywatele na kwarantannie będą sprawdzani, czy przestrzegają zasad kwarantanny. Za złamanie zasad kwarantanny będą grozić wysokie grzywny. Wysokość tych grzywien jeszcze nie została ustalona, ale ci, którzy znają wysokości innych kar administracyjnych w Norwegii, np. mandatów drogowych, nie będą zaskoczeni, gdy okażą się one naprawdę poważne.