Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Nowe stawki minimalne na 2024? Porozumienia już są

TRzy osoby widoczne od góry (ujęcie z drona), pochylone nad zbrojeniem na budowie, ubrane w żółte kaski i pomarańczowe kamizelki

Co roku organizacje branżowe w Norwegii negocjują podwyżki stawki minimalnej. Najczęściej informacje na ten temat pojawiają się późną wiosną. Tymczasem w 2024 wciąż nie znamy nowych stawek. Czy w tym roku będą podwyżki płac?

Podwyżki płac w różnych branżach, w których związku zawodowe zajmują się zbiorowym reprezentowaniem pracowników, powinny zostać ogłoszone w połowie roku. Około czewca wszyscy wypatrują zmian stawki w swojej branży.

W 2024 stawki w górę o wyżej niż stopę inflacji?

Według zapowiedzi, wynikających z udanych negocjacji układów zbiorowych, pracownicy w norweskim przemyśle liczą na wzrost stawki minimalnej o 5,2%. Związki już ustaliły, że nowe stawki powinny pozwolić m.in. na ogólną podwyżkę dla wszystkich o 7 NOK na godzinę. Większość innych stawek ma zostać skorygowana o 7,5%.

Wzrost płac będzie znacząco przekraczać inflację. TBU szacuje inflację na 4,1% w tym roku, zatem wzrost płac ma pozwolić nie tylko na urealnienie dochodów pracowników. Szykuje się podwyżka. I to może być pierwsza taka zmiana od aż 9 lat. Po 2015 roku każda kolejna podwyżka płac była w rzeczywistości zjadana przez inflację. Oto co wiemy o podwyżkach, które będą mieć miejsce dzięki układom zbiorowym:

  • W branży budowlanej płaca minimalna wzrośnie o 12 koron. Pozostałe stawki to zwyżka o 7 koron.
  • Pracownicy hoteli i gastronomii również otrzymają ogólną podwyżkę o 7 koron na godzinę. Podniesiona zostanie też płaca minimalna oraz dodatki za pracę w nocy (o 10 procent), pracę zmianową, certyfikaty zawodowe i staż pracy.
  • Kierowcy autobusów dostaną podwyżkę stawki minimalnej 11 koron od 1 kwietnia. Zwiększone są też inne składowe płac.
  • Również i w biurach stawka wzrośnie ogólnie o 7 koron.
  • W handlu detalicznym ogólnie wzrośnie o 4 korony.
  • Generalne zmiany dotyczą też pracowników komunalnych, pracowników pocztowych.
  • Pracownicy sektora finansowego otrzymają podwyżkę 2,65%, ale nie mniej niż 15 000 koron rocznie.
  • Podpisywane są też dalsze układy zbiorowe (na przykład z przedstawicielami pracowników ochrony czy pracowników branży winiarskiej).

Co wiemy o negocjacjach płacowych w Norwegii?

Wysokość stawki minimalnej w poszczególnych branżach regulowana jest co roku dzięki negocjacjom z organizacjami pracowniczymi, które zawarły w swoich branżach układy zbiorowe. Układ zbiorowy pracy zawierany jest przez dwie strony: związek zawodowy/organizację pracowników i organizację pracodawców (lub pracodawcę). Układy zbiorowe pracy mogą zostać zmienione w dowolnym momencie, choć zwykle zmiany są wprowadzane zgodnie z konkretnym planem. W Norwegii duże zmiany w układach zbiorowych są przeprowadzane w latach parzystych, w nieparzystych na ogół po prostu wdraża się korekty stawek płacowych.

W sektorze prywatnym na ogół zawiera się umowy na dwa lata, a wygasają one 31 marca. W sektorze publicznym zaś dwuletnie umowy wygasają 30 kwietnia. Jednakże ogólnokrajowe umowy w obu sektorach są renegocjowane w tym samym okresie co drugi rok.

Negocjacje kończą się często po okresie ważności dotychczasowych umów. Podwyżki stawek są wtedy ogłaszane od dnia zakończenia umowy. Zatem, przykładowo, ogłoszenie stawki w dniu 15 czerwca oznacza dla pracowników podwyżkę z wyrónaniem od 1 kwietnia.

Zdjęcie ilustracyjne alejandroavilacortez z Pixabay