Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Alkohol w Norwegii

Co tu dużo mówić – Norwegia to nie jest kraj monopolowych sklepów całodobowych. Nie uświadczy się też długo otwartego sklepu ogólnospożywczego, gdzie większość towaru stanowią piwa, wina i wódki. Na stacji benzynowej nie znajdziemy sześciopaku ani drogiej whisky. Sklepy z alkoholem wysokoprocentowym, tj powyżej 4,75% czynne są od poniedziałku do piątku do 18., a w soboty do 15. Piwo do 4,75% można kupić w sklepach spożywczych do godziny 20. do piątku oraz do 18. w soboty.

Czy można kupić alkohol w sklepie wolnocłowym i wwieźć do Norwegii? Można. Tylko uwaga, bo przepisy celne dokładnie określają, jakie ilości można przewieźć przez norweską granicę. Wódka (22 do 60%) – 1 litr, wino (2,5 do 22%) – 1,5 litra, piwo (do 4,7%) – 2 litry. Jeśli nie wwozi się papierosów, można zwiększyć odpowiednio ilość wwożonego alkoholu, dokładne informacje można znaleźć TUTAJ, a w razie wątpliwości dopytać nas.

Uwaga, alkohol o mocy powyżej 60% jest nielegalny i posiadacz złapany na wwożeniu takowego do Norwegii nie tylko zostaje pozbawiony swojego alkoholu, ale i idzie siedzieć, za posiadanie substancji zakazanych. Śliwowico, żegnaj.