Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Nowe stawki barnetrygd już od 1 września 2021

Masz dzieci i pracujesz w Norwegii? Warto ubiegać się o zasiłek na dziecko – barnetrygd! Od 1 września obowiązują nowe stawki.

Od 1 września 2021 w Norwegii rodzice, których dzieci nie ukończyły 6 roku życia, mają prawo do zasiłku barnetrygd w wysokości 1654 kr miesięcznie. To zmiana podstawowa, ale jest ich więcej.

Przypominamy, co to jest barnetrygd oraz sprawdzamy komu, kiedy i ile z tego tytułu przysługuje.

Zasiłek na dziecko w Norwegii – barnetrygd

Barnetrygd – czyli zasiłek na dzieci – przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Ubiegać się o niego mogą osoby pozostające w związku małżeńskim, żyjące w nieformalnych związkach, a także samotnie wychowujące dziecko. Warunkiem jest stałe zameldowanie z dzieckiem/dziećmi w wieku 0-18 lat.

Osobom wychowującym samotnie dziecko przysługuje rozszerzony zasiłek rodzinny (czyli utvidet barnetrygd). W takim wypadku otrzymuje się miesięcznie dodatkową kwotę zasiłku. Jest to zasiłek o stałej wysokości, niezależny od ilości dzieci. Oznacza to, że samotny rodzic zawsze otrzyma od państwa dodatkowo jedną kwotę utvidet barnetrygd.

Ponadto samotnym rodzicom przysługuje småbarnstillegg. To dodatek za małe dziecko, wieku do 3 lat – wypłacany jest z zasiłkiem rozszerzonym i pełnym zasiłkiem przejściowym dla rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Czy można pobierać zasiłek w Norwegii, korzystając z 500+ w Polsce? Tak! Jeśli pobierasz 500+ w Polsce to i tak masz prawo do różnicy pomiędzy świadczeniem norweskim i polskim. Biorąc pod uwagę najnowsze zmiany, warto wystąpić z wnioskiem o ten zasiłek w Norwegii.   

Wysokości nowych stawek:

  • na dzieci powyżej 6 roku życia zasiłek nadal wynosi 1054 kr mc – tu się nic nie zmieniło,
  • na dzieci do 6 roku życia – 1 654 kr (zasiłek zwykły),
  • zasiłek rozszerzony – 1 054 kr,
  • småbarnstillegg – 660 kr.

To pierwsza zmiana od sierpnia 2020, kiedy to zasiłek na dzieci do 6 r. ż. ustalono w wysokości 1 354 kr.

Zdjęcie marcinjozwiak /Pixabay