Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

PILNE – Oslo, okolice – od 23 stycznia totalny lockdown!

Pilna informacja w związku z COVID-19 – od dziś tj. 23 stycznia w rejonie Oslo i gmin sąsiadujących wprowadzono całkowity lockdown. Pojawienie się nowej mutacji koronawirusa i problemy z zaopatrzeniem w szczepionki były przyczyną nagłej decyzji rządu.

Od dziś zostały zamknięte centra handlowe i sklepy, których funkcjonowanie nie jest niezbędne. Otworzą się najwcześniej 1 lutego. W dalszym ciągu działać będą sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe. Nie zostają odwołane poprzednie restrykcje.

Lockdown, Norwegia

Gastronomia zostaje zamknięta. Zorganizowane zajęcia sportowe – odwołane. Nauka odbywa się w systemie zdalnym. Rząd apeluje nie zaniechanie spotkań w gronie znajomych. Ważne jest stałe zachowywanie dystansu społecznego.

Ostatnio w krótkim czasie wykryto 55 przypadków wariantu wirusa z Wielkiej Brytanii. Norwegia jak do tej pory radzi sobie z pandemią najsprawniej w całej Europie, zaraz obok Islandii, Finlandii, Grecji i Bułgarii. Liczna ofiar śmiertelnych dziś wynosi 544, podczas gdy w sąsiedniej, dwa razy ludniejszej, Szwecji – ponad 11 tysięcy zgonów.

Według danych Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, do czwartku zaszczepiono prawie 72 tysiące osób pierwszą dawką, a prawie blisko 2 tysiące otrzymało już dwie dawki. Niestety wczoraj, 22 stycznia, Norwegia otrzymała w wiadomość, że w lutym dostarczone zostanie zaledwie 18 procent przewidywanych pierwotnie dawek szczepionki, które spodziewała się od AstraZeneca.