🇵🇱 Doradzamy, konsultujemy, pomagamy przy sprawach formalnych w Norwegii.

Rekompensaty – Norwegia płaci za utracony dochód w pandemii

brzydka figurka uśmiechniętej grube wiedźmi z flagą norweską

Nie mogłeś w pandemii wjechać do pracy w Norwegii? Mamy dobrą wiadomość – Polakom, którzy nie mogli podjąć pracy, należy się rekompensata. Rekompensaty – Norwegia: ale czy dla wszystkich?

NAV podaje już zasady, na jakich można skorzystać z rekompensaty za utracony dochód w pandemii.

Jeśli nie udało Ci się podjąć pracy w Norwegii z powodu zakazu wjazdu podczas pandemii, możesz otrzymać zwrot części utraconych dochodów.

Szczegóły poniżej.

Rekompensaty – Norwegia wypłaca świadczenia

W połowie kwietnia Storinget wyraził zgodę na to, by pracownicy z zagranicy, którzy – z powodu pandemii – nie mogli lub nie mogą wjechać do Norwegii, otrzymali rekompensaty za utracone wynagrodzenie.

Pisaliśmy o tym na bieżąco i mieliśmy od razu wiele zapytań w tej sprawie. Niestety, odpowiedzi były wciąż takie same – brak przepisów wykonawczych.

Jednak już teraz NAV sformułował zasady ubiegania się o rekompensaty. Norwegia będzie wypłacać świadczenia za niezawiniony przestój w pracy.

Dla kogo i kiedy?

Ogólnie rzecz biorąc: rekompensaty należą się osobom, które nie mają stałego miejsca miejsca zameldowania i mimo, że posiadały zatrudnienie w Norwegii, nie mogły podjąć pracy Z POWODÓW PRZEPISÓW PANDEMICZNYCH. Od razu podkreślamy tę kwestię, bo dostawaliśmy pytania od osób przebywających na miejscu, w Norwegii, chwilowo niepracujących i pytających o rekompensaty. Rekompensaty dotyczą TYLKO OSÓB, które wyjechały z Norwegii np. na święta i nie mogły do niej wrócić z powodu obostrzeń pandemicznych.

Dokładne zasady są takie:

  • Jeśli nie możesz wjechać do Norwegii z powodu pandemicznego zakazu wjazdu i tracisz z tego powodu wynagrodzenie,
  • jesteś obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego – czyli, jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś obywatelem Polski,
  • masz stały norweski numer personalny lub numer tymczasowy  D-numer,
  • mieszkasz poza Norwegią tzn. nie masz adresu zameldowania w Norwegii czyli bostedsadresse. Zaznaczamy, że osoby z D nr nie mogą mieć bostedsadresse, a posiadają tylko oppholdsadresse. Natomiast posiadanie stałego numeru personalnego nie jest jednoznaczne z posiadaniem adresu zameldowania – bostedsadresse w Norwegii.
  • byłeś zatrudniony i miałeś rozpoczętą  pracę w Norwegii na dzień 29 stycznia 2021 lub otrzymywałeś dochód z NAV przez cztery tygodnie przed datą od której żądasz zapłaty rekompensaty –

to w takim wypadku możesz ubiegać się o rekompensatę za utracone wynagrodzenie.

Podkreślamy – świadczenie dotyczy osób pozostających w stosunku pracy czyli zatrudnionych na umowę o pracę.

Jeśli korzystałeś z urlopu po 29 stycznia, możesz uzgodnić z pracodawcą, że urlop zostanie zamieniony na dni robocze, za które możesz otrzymać odszkodowanie. Decyzja w tej sprawie jednak zależy od pracodawcy.

Okres, za który obowiązują rekompensaty to czas od 29 stycznia do końca zakazu wjazdu.  

Nie wszyscy dostaną czyli uwaga na kontrole!

NAV już teraz zapowiada, że będzie przeprowadzać kontrole zasadności wypłacania wniosku o rekompensatę. Lista, komu świadczenie się nie należy, jest długa. Uwaga:

  • jeśli jesteś na permitteringu i otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych – nie masz prawa do rekompensaty,
  • jeśli masz stały adres zamieszkania w Norwegii, to możesz tu wjechać – wtedy też nie ma rekompensaty,
  • jeśli jesteś obywatelem Norwegii – cóż, to oczywiste…
  • jeśli osiągasz dochody z innej pracy w twoim miejscu zamieszkania, to za okres, gdy dostajesz wynagrodzenie z tego miejsca zatrudnienia – NIE DOSTANIESZ REKOMPENSATY,
  • jeśli otrzymujesz świadczenia/rekompensaty od władz w swoim kraju zamieszkania – również nie przysługuje rekompensata,
  • uwaga, przepis worek: jeśli celowo naruszyłeś zalecenia dotyczące podróży, gdy władze odradzają podróże zagraniczne – nie otrzymujesz rekompensaty.

Podróż do domu czyli do własnego miejsca zamieszkania ma być uważana za usprawiedliwioną i nie trzeba będzie szykować zaświadczeń, że sąsiad zalał nam mieszkanie w Polsce lub teściowa była chora. Niemniej – uczulamy, ta kwestia może mieć duże znaczenie i jeśli macie na swoim koncie w mediach społecznościowych zdjęcia z wakacji pod palmami w czasie gdy nie mogliście wrócić do pracy, to spodziewajcie się kłopotów. NAV będzie sprawdzać waszą nieobecność u pracodawcy, zasięgać tam opinii – no a kwestia sprawdzania profili na FB i Instagramie jest nam znana z innych sytuacji…

A co z samozatrudnionymi?

Ważne – osoby samozatrudnione czyli jednoosobowe działalności gospodarcze oraz freelancerzy nie otrzymają rekompensat z tego programu. Zapowiada się jednak, że będą one mogły ubiegać się o odszkodowanie dla osób samozatrudnionych i freelancerów.

Problem ten dotyczy niewielkiego procenta naszych klientów, więc nie rozpisujemy się – a jeśli macie pytania – dzwońcie.

Ile w ramach rekompensaty?

Ogólna zasada dotycząca wysokości świadczenia mówi, że uprawnieni do rekompensat otrzymają 70% wysokości podstawy zasiłku chorobowego, ale nie więcej niż 70% 6-krotności podstawowej kwoty ubezpieczenia społecznego (6G).

Ważne – choć program oparto o limity związane z zasiłkami chorobowymi, to nie dotyczy on osób chorych. Dni, za które wypłacane są świadczenia w ramach tego programu, nie wliczają się do liczby dni, przez które można otrzymywać zasiłek chorobowy w przypadku zachorowania. Kolejna ważna rzecz – nie otrzymujesz feriepenger w ramach tego programu.

Przeliczając to na konkretne pieniądze – można otrzymać max 35 472 koron miesięcznie.

Jeśli otrzymujesz inne świadczenia z NAV, takie jak 50-procentowy zasiłek chorobowy lub zasiłek rodzicielski, otrzymasz odszkodowanie za część, w której powinieneś być w pracy.

REKOMPENSATY MA OBOWIĄZEK WYPŁACAĆ PRACODAWCA! Pamiętajcie jednak, że z wnioskiem takim należy się zwrócić w formie pisemnej do pracodawcy , zaznaczając, że oczekujecie niezwłocznie zajęcia stanowiska w sprawie.

Treść takiego pisma udostępniamy wszystkim zainteresowanym .

 Jeśli jednak z jakiegoś powodu pracodawca odmówi wypłaty – to nie koniec świata, bo można samodzielnie złożyć wniosek do NAV.

Uwaga – formularz takiego wniosku nie został jeszcze przygotowany, nie ma go na stronach NAV.

Rekompensaty – Norwegia: czego oczekiwać?

Bałaganu.

Oczekujcie bałaganu i opóźnień.

Od wielu miesięcy NAV jest przeciążony i nie radzi sobie z ustawowymi zadaniami. Mamy na co dzień do czynienia z błędami urzędników, bezsensownymi decyzjami i koniecznością pisania kolejnych odwołań. 95% błędnych decyzji NAVu da się odkręcić, więc w razie pytań – po prostu kontaktujecie się z nami.