🇵🇱 Doradzamy, konsultujemy, pomagamy przy sprawach formalnych w Norwegii.

Rekompensaty za utracony dochód – możesz się o nie starać

Jeśli nie mogłeś w pandemii wjechać do pracy w Norwegii, możesz już dziś starać się o rekompensatę. Jeśli pracodawca nie chce ci w tym pomóc, możesz złożyć wniosek osobiście. Rekompensaty – czy można złożyć wniosek?

Jak pewnie wiecie, rekompensaty należą się osobom, które nie mają stałego miejsca miejsca zameldowania w Norwegii, ale posiadają lub posiadały tu pracę w okresie obostrzeń pandemicznych. Jeśli z powodów przepisów COVID-owych nie mogliście tu wjechać do pracy, mimo, że mieliście zatrudnienie w Norwegii, macie prawo do rekompensaty.

Rekompensaty – dla kogo i kiedy?

Już o tym pisaliśmy, ale przypominamy:

  • Jeśli nie możesz/nie mogłeś wjechać do Norwegii z powodu pandemicznego zakazu wjazdu i straciłeś z tego powodu wynagrodzenie,
  • jesteś obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego – czyli, jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś obywatelem Polski,
  • masz stały norweski numer personalny lub numer tymczasowy  D-numer,
  • mieszkasz poza Norwegią tzn. nie masz adresu zameldowania w Norwegii czyli bostedsadresse. Zaznaczamy, że osoby z D nr nie mogą mieć bostedsadresse, a posiadają tylko oppholdsadresse. Natomiast posiadanie stałego numeru personalnego nie jest jednoznaczne z posiadaniem adresu zameldowania – bostedsadresse w Norwegii.
  • byłeś zatrudniony i miałeś rozpoczętą  pracę w Norwegii na dzień 29 stycznia 2021 lub otrzymywałeś dochód z NAV przez cztery tygodnie przed datą od której żądasz zapłaty rekompensaty –

to w takim wypadku możesz ubiegać się o rekompensatę za utracone wynagrodzenie.

Świadczenie dotyczy osób pozostających w stosunku pracy czyli zatrudnionych na umowę o pracę. O innych zagadnieniach związanych z praca w pandemii i rekompensatą przeczytacie TU (o innych formach zatrudnienia, samozatrudnieniu, urlopach itp).

Pracodawcy mają wątpliwości

REKOMPENSATY MA OBOWIĄZEK WYPŁACAĆ PRACODAWCA! Tak mówią o tym przepisy, ale wiemy już, że pracodawcy czasami odmawiają wypłat. Jeśli więc zwróciliście się z wnioskiem w formie pisemnej do pracodawcy i ten odmówił wam pomocy w tym zakresie, możecie zgłosić się do NAVu po wypłatę sami.

Formularz znajdziecie na stronach NAV czyli TUTAJ. Użyjcie tego formularza tylko wtedy, gdy nie otrzymaliście płatności od swojego pracodawcy.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Wyślijcie mail lub sms albo skorzystajcie z formularza kontaktowego – oddzwonimy w godzinach pracy!

Zdjęcie Michal Jarmoluk Pixabay