Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Rekompensaty dla Polaków. NAV wypłaca środki poszkodowanym zamknięciem granic

Polscy pracownicy budowlani na budowie przy zbrojeniach

Co nowego z rekompensatami? O wypłatach rekompensat na pewno już słyszeliście – osoby, które w pandemii nie mogły wjechać do pracy w Norwegii, dostały od norweskiego rządu możliwość, by starać się o rekompensatę za utracony dochód. Wnioski może składać za pracownika pracodawca, ale można też złożyć wniosek osobiście. Rekompensaty ruszyły, a z 200 milionów wypłaconych świadczeń około 70 milionów trafiło do Polaków.

Prawo do rekompensat wciąż potrafi budzić wątpliwości. „Czy należy mi się rekompensata?” to podstawowe pytanie, które pojawia się w korespondencji z klientami. Drugim ważnym problemem jest opór pracodawców przed wypłacaniem pracownikom rekompensat.

Zatem: REKOMPENSATY – masz problemy? Sprawdź co robić!

Zdjęcie Michal Jarmoluk /Pixabay

Czy należy mi się rekompensata?

Najpierw przypomnienie, bo już o tym pisaliśmy – komu należą się rekompensaty:

  • jeśli w okresie od 29 stycznia do zniesienia obostrzeń pandemicznych nie mogłeś wjechać do Norwegii i straciłeś z tego powodu wynagrodzenie,
  • jeśli jesteś obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego – czyli, jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś obywatelem Polski,
  • masz stały norweski numer personalny lub – co bardziej prawdopodobne – numer tymczasowy D-nummer,
  • jeśli przez 21 maja 2021 na stałe mieszkałeś poza Norwegią tzn. nie miałeś adresu zameldowania w Norwegii czyli bostedsadresse. (Ważne: osoby z D-nummerem nie mogły mieć bostedsadresse, ale posiadać tylko oppholdsadresse). Po 21 maja 2021 przepisy się zmieniły i osoby z D-nummerem mogły wjeżdżać do Norwegii, jeśli posiadały umowę najmu lokalu w No oraz jeśli mogły wykazać, że pobyt za granicą Norwegii był tymczasowy,
  • no i najważniejsze – byłeś zatrudniony i miałeś rozpoczętą  pracę w Norwegii na dzień 29 stycznia 2021 lub otrzymywałeś dochód z NAV przez cztery tygodnie przed datą od której żądasz zapłaty rekompensaty –

to w takim wypadku przysługuje ci rekompensata za utracone wynagrodzenie.

Zbyt skomplikowane? Przedstawiamy to prościej:

jeśli masz meldunek w Polsce (a w każdym razie nie masz meldunku w Norwegii), tymczasowy numer personalny (D-nummer) i pracowałeś minimum 4 tygodnie przed wprowadzeniem restrykcji – to należy ci się świadczenie.

Co jeszcze w sprawie rekompensat?

Rekompensaty przysługują osobom pozostających w stosunku pracy czyli zatrudnionych na umowę o pracę.

WAŻNE: to rozwiązanie nie jest przeznaczone dla osób samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, freelancerów itp. (O innych zagadnieniach związanych z pracą w pandemii i rekompensatą przeczytacie TU, rzućcie okiem).

Rząd norweski planował, by rekompensaty wypłacali swoim zagranicznym pracownikom pracodawcy. To oni mieli wypłacać pieniądze, a następnie wnioskować o zwroty z NAV. Można jednak było przewidzieć, że obciążeni kryzysem pracodawcy nie będą chętni do zakładania za NAV swoich pieniędzy i że wypłaty rekompensat utkną.

Tak się stało – początkowo wypłaty utknęły, mimo że prawo do wypłat dla wielu osób było oczywiste. Pracownicy czekali na wypłaty 70 procent swoich dochodów i spodziewali się nawet 100-150 tys. NOK na osobę. Przypomnijmy, że maksymalna miesięczna kwota wypłat to 35.472 NOK.

Pojawiło się więc pytanie: co robić, gdy należy mi się wypłata rekompensaty, ale pracodawca nie chce mi jej wypłacić?

Zdjęcie Michal Jarmoluk /Pixabay

Co robić, jeśli pracodawca nie płaci rekompensaty?

Po pierwsze – nie musicie się martwić, bo złożyć wniosek wciąż można. Ponadto ustawodawca przewidział sytuację, w której pracodawca nie może lub nie chce pomóc pracownikowi z zagranicy.

Pieniądze na rekompensaty wciąż są wypłacane przez NAV. Wniosek w NAV można złożyć samemu.

Jak?

Można to zrobić elektronicznie (tu link do formularza NAV), z każdego miejsca na świecie, w jakim się znajdujecie (również z Polski). Na razie nie ma żadnego ostatecznego terminu składania wniosków.

NAV pieniądze wypłaca dość regularnie – klienci sygnalizują tylko niewielkie opóźnienia w wypłatach tego świadczenia. Warto złożyć wniosek już – wtedy szybciej pojawi się wypłata. 

Czy pracodawca musi coś potwierdzać lub opiniować? Nie! NAV co prawda kontaktuje się w tej sprawie z pracodawcą, ale ty, składając wniosek, nie potrzebujesz żadnych potwierdzeń od pracodawcy. W przypadku odmowy wypłaty rekompensaty i w sytuacji, gdy została ona wydana omyłkowo, można się skutecznie odwoływać i dalej ubiegać o rekompensatę.

Pieniądze trafiają do Polaków

Na koniec ciekawostka: czy wiecie, że z 200 mln koron wszystkich wypłat dla cudzoziemców, aż 72 mln koron trafiły na konta Polaków? To ponad 1/3 świadczeń, a to wiele mówi o norweskim rynku pracy i sile polskich emigrantów zarobkowych. NAV podaje, że kolejna grupa beneficjentów tego programu to Szwedzi (56 milionów koron) oraz Litwini (32 miliony koron).

W razie pytań i problemów zapraszamy do kontaktu. Przy okazji sygnalizujemy, że w poważnych sporach i problemach oferujemy pomoc prawną. Istnieje możliwość, by osoby znajdujące się w trudnej sytuacji osobistej ubiegały się o darmową pomoc prawną.

Już niedługo wpis na naszym blogu nt. „darmowa pomoc prawna w Norwegii” – szukajcie tego tagu na naszej stronie!

Zdjęcie okładkowe: alejandroavilacortez /Pixabay