Za kilka dni Skatteetaten zacznie rozsyłać korespondencje podatkową do norweskich podaników. Uwaga, oszuści mogą skorzystać z okazji i wysyłać podatnikom fałszywe powiadomienia! Na co zwracać uwagę?
Skattemelding będzie wysyłane już za kilka dni, tj. od 14 marca. Trzeba pamiętać, że zarówno w Norwegii jak i w Polsce i innych krajach świata co dnia oszuści korzystają z takich okazji, by dokonywać pospolitych przestępstw. Oszuści mogą przejmować dane osobowe, włamywać się na konta, nakłaniać do wykonania przelewów na konta oszustów.
Jak się bronić przed oszustami?
Uważaj na maile i SMSy, które dostaniesz w tym okresie. Sprawdzaj, skąd pochodzą, sprawdzaj dokładne adresy e-mail. Może się zdarzyć, że oszukańcza poczta będzie skonfugurowana tak, że na pierwszy rzut oka wyglądać będzie jak mail z urzędu skarbowego. Sprawdź dokładny adres i zobacz, czy naprawdę pochodzi z Skatteetaten.
Norweska skarbówka nie wysyła w korespondencji żadnych linków, zachęcających do logowania się na obcych stronach. Nie wysyła ich też w SMSach. Skarbówka też nigdy w ten sposób nie prosi o podanie danych bankowych czy numerów kart kredytowych.
Jeśli masz wątpliwości, sprawdzaj korespondencję bezpośrednio poprzez skatteetaten.no lub alternatywnie przez altinn.no. Zwracaj uwagę na prawidłowy adres (czy np. nie ma tam innych rozszerzeń jak np. gov, com, net itp. lub czy nie ma tam literówek jak np. skattetaten).
Jak dbamy o wasze bezpieczeństwo w Norwegia-Formalnie?
Wyjaśniamy, jak z Wami pracujemy. Oto nasze siedem złotych reguł bezpieczeństwa.
Po pierwsze – realizując dla was zlecenia, korzystamy z podawanych przez was haseł jednorazowych. Jeśli hasła są stałe – zawsze jako dodatkowe zabezpieczenie używane są jednorazowo generowane hasła poprzez wasz token lub wysyłane na wasz telefon jednorazowe hasła SMS.
Po drugie – przechowujemy wasze dane z należytą starannością, a ich kopie znajdują się w miejscach odpowiednio chronionych.
Po trzecie – powierzane dokumenty i dane nie są udostępniane osobom trzecim. Dostęp do nich mają tylko pracownicy naszej firmy, którzy w momencie podjęcia czynności podpisywali klauzulę poufności.
Po czwarte – bez zlecenia od klienta nie rozpoczynamy czynności. Najpierw się umawiamy, potem wykonujemy usługę i robimy to z waszym nadzorem.
Po piąte – rozliczamy się z wami na podstawie faktur MVA (VAT). Faktury wystawiane są przez wyłącznie jedną osobę w firmie i wysyłane systemowo z programu księgowego.
Po szóste – nasze numery kontaktowe są podane na stronie i w kontaktach z klientami korzystamy tylko z tych numerów. Jeśli nie macie pewności, kto do was dzwoni, rozłączcie się i zadzwońcie do nas na numer podany na stronie oraz w Google.
Po siódme – posiadamy i wdrażamy regulamin administrowania danymi zgodnie z RODO.
O wszelkim zmianach powiadamiamy za pomocą newsletterów wysyłanych zawsze z jednego adresu e-mail. O newsletterze uprzedzamy też na naszych stronach w serwisach społecznościowych.
Więcej o bezpoeczeństwie w Norwegii przeczytacie w jednym z naszych artykułów TUTAJ.