Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

„Kredki, fajki sprzedam” – czyli ile można wwieźć papierosów do Norwegii?

Otwarta paczka papierosów, widoczne same ustniki i fragment pudełka

Palenie papierosów szkodzi, szczególnie jeśli nie zna się bieżących przepisów dotyczących ich wwozu do Norwegii. Ile od 1 stycznia 2023 można wwieźć papierosów do Norwegii bez opłat celnych oraz kto może je wwozić – piszemy o zmianach przepisów.

Ważne zmiany dla palaczy, którzy przywozili sobie do Norwegii z zagranicy zapas papierosów. Jeśli jesteście osobami zamieszkałymi w Norwegii – będziemy mogli przywieść ich sobie mniej niż dotychczas. Ale bez zmian pozostaje ilość, którą mogą wwieźć turyści. I tu powstaje pytanie – kim z norweskiego punktu widzenia są turyści.

Wyjaśniamy.

Ile papierosów można wwieźć bez cła?

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ograniczające ilość swobodnie wwożonych do Norwegii wyrobów tytoniowych.
Bez opłat celnych przez granicę norweską przewieźć można:

  • 100 szt papierosów,
  • 125 g innych wyrobów tytoniowych (np. snusu),
  • 100 g towarów nikotynowych oraz 100 szt bibułek papierosowych,
  • E-liquid z nikotyną do 40 mililitrów,
  • tytoń do ogrzewania do 400 gramów.


I teraz uwaga: przepis ten dotyczy tylko osób zamieszkałych w Norwegii. Co ciekawe – nie dotyczy turystów.

Jak więc potraktować osoby, które mają tylko D-nummer? Czy w rozumieniu norweskich służb granicznych są turystami?

Tę kwestię reguluje Konwencja z 4 czerwca 1954 TOLLETTELSER FOR TURISTER. Mamy tu bieżące stanowisko Urzędu Celnego, więc warto je niniejszym zacytować:

W konwencji tej przez termin „turysta” rozumie się każdą osobę bez względu na rasę, płeć, język lub religię, która wjeżdża na terytorium Umawiającego się Państwa innego niż to, w którym osoba ta normalnie zamieszkuje i pozostaje tam przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny i nie dłużej niż sześć miesięcy w dowolnym dwunastomiesięcznym okresie, w uzasadnionych celach nieimigracyjnych, takich jak turystyka, rekreacja, sport, zdrowie, względy rodzinne, nauka, pielgrzymka religijna lub praca/biznes.

Zakupy w sklepach wolnocłowych?

jak pewnie wiecie, punkty wolnocłowe na lotniskach mogą obecnie sprzedawać papierosy wyłącznie w pełnych kartonach. Karton papierosów zawiera obecnie zwykle 10 paczek czyli 200 papierosów. Więc jak je kupić?

Tu norweskie służby celne odstępują od zasady „albo całe opakowanie, albo nic”. Na razie, by dać producentom papierosów czas na dostosowanie rozmiaru kartonu do ilości, jaką można sprzedać w punktach wolnocłowych, w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 lipca 2023 r. możliwa będzie sprzedaż papierosów w paczkach (np. 1 paczka po 20 sztuk).

Wjeżdżam z rodziną, więc każdy weźmie 5 paczek…

Bez względu na to, czy do norweską granicę przekraczają jej mieszkańcy, czy też turyści w rozumieniu Konwencji, papierosów nie może przewieźć każdy. Dorośli podróżnicy mogą podzielić pomiędzy siebie nadmiarowe ilości papierosów w taki sposób, by zmieścić się w limicie, za który nie trzeba płacić cła. Ale jeśli granicę przekracza osoba nieletnia, nie może ona przewieźć żadnej ilości papierosów ani, oczywiście, alkoholu.

Przy okazji – nie, przepisy dotyczące przewozu alkoholu nie zmieniły się. Szczegóły dotyczące tego, ile można wwieźć alkoholu do Norwegii, opisywaliśmy już na naszym blogu TU. No i ważna informacja dodatkowa: w świetle norweskich przepisów alkohol wysokoprocentowy dostępny jest od 20-ego roku życia, nie od 18-ego!

Zdjęcie Gerd Altmann z Pixabay