Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Mandaty w Norwegii – nowy taryfikator w 2024

Po roku od ostatnich podwyżek stawki mandatów w Norwegii podnoszą się. Od dziś, tj. 1 lutego 2024 – zmiany. Jak wysokie mandaty będą płacić kierowcy w 2024 w Norwegii?

Od 1 lutego 2023 r. stawki mandatów drogowych wzrosły o 30 proc. Było w tej sprawie wiele głosów krytycznych. zmiany krytykowali nie tylko zwykli kierowcy, ale i organizacje różnego typu, a nawet policja. Mimo to państwo postanowiło ponownie zwiększyć stawki mandatów. Tym razem tylko o 5 procent, zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.

Co więcej wiemy o taryfikatorze na 2024 rok?

Mandaty w górę

Norweskie kary za wykroczenia drogowe są – jak donoszą media – ponad dziesięciokrotnie wyższe niż analogiczne kary w Niemczech. A oto przykłady mandatów:

  • korzystanie z telefonu komórkowego bez odpowiedniego zestawu to 10 200 NOK,
  • wymuszenie pierwszeństwa – 10 200 koron,
  • przejechanie na czerwonym świetle – 10 200 NOK,
  • naruszenie znaków zakazu – 8200 NOK,
  • jazda z prędkością 61-65 km/h w strefie do 50 km/h – dokładnie 5650 NOK.

Dla porównania – do lutego 2023 mandat za przekroczenie prędkości na poziomie 61-65 km w strefie 50 km/h wynosił 4 150. Od lutego 2023 do wczoraj – 5 400 NOK. Dziś 5650 NOK.

Wyższe mandaty to więcej pieniędzy do budżetu Norwegii – o ile oczywiście wysokie mandaty nie będą miały wystarczającej siły zniechęcającej kierowców do naruszania przepisów. W tej chwili spodziewane jest około 57 milionów koron wpływów więcej z tytułu kar finansowych.

Tymczasem policjanci wskazują, że podnoszenie stawek mandatów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Właściwsze byłoby zwiększanie punktów karnych, zabieranie prawa jazdy na dłuższy czas lub całkowite zabieranie uprawnień za niektóre wykroczenia. Podwyższenie stawek nie zniechęci piratów drogowych, którzy mają wysokie dochody – argumentują policjanci.

Zatrzymanie prawa jazdy, punkty karne, więzienie…

Nie ma zmian w stosunku do 2023 roku w pozostałych karach. Punktów karnych wciąż jest tyle samo. Trzeba przy okazji pamiętać, że kierowcy z prawem jazdy wydanym na okres próbny, dostają podwójną wysokość punktów za każde wykroczenie.

W sieci znaleźć można też sporo głosów na forach, mówiących, że nawet z wysokimi karami finansowymi łatwo sobie poradzić. Mandaty bowiem można bez dodatkowych opłat rozłożyć na raty w wysokości od 500 koron.

Osoby wyjątkowo niechętnie płacące mandaty mogą też zamienić je na więzienie: dzień za każde 1000 koron mandatu, nie więcej jednak niż 15 dni.

Cały aktualny taryfikator czyli wszystkie informacje dotyczące bieżących stawek za mandaty w Norwegii znajdziecie TU.