Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Karta podatkowa 2024 i podatki za 2023

Michal Jarmoluk z Pixabay

Co podatnicy w Norwegii powinni wiedzieć o rozliczeniach podatkowych za 2023 rok? Jak powinni się przygotować do kolejnego roku podatkowego? 2024 nadchodzi!

Skatteetaten po raz kolejny publikuje kalendarz bieżących rozliczeń. Od czego musi zacząć norweski podatnik, gdy szykuje się do rozliczenia 2023 roku?

Karta podatkowa i rozliczenie roczne

Już teraz trwa przesyłanie informacji o karcie podatkowej. Fiskus szacuje dochód podatnika na kolejny rok i określa już teraz, jakie powinny być wysokości należnych w 2024 zaliczek na podatek. Warto zalogować się i sprawdzić te prognozy, a jeśli trzeba – dokonać w nich zmian. A dokonać ich warto zarówno wtedy, gdy przewidujemy zmiany na niekorzyść i znacznie mniej dochodów niż w latach poprzednich, jak i wtedy, gdy szykuje się wyższy dochód.

Pamiętajcie, że osoby z D-numerem muszą zamawiać kartę co roku!

Jeśli nie wiecie, jak sobie poradzić z tą częścią życia w Norwegii, dzwońcie z pytaniami.

Dalsze terminy

Kolejny ważny termin to 7 marca 2024 roku. Skatteetaten w tym czasie jak co roku rozpoczyna wysyłanie Skattemelding za rok 2023. Uwaga, to nieco wcześniej niż w latach poprzednich. Urząd zakończy wysyłanie tej informacji 21 marca.

30.04.24 czyli koniec kwietnia – to ostateczny termin wysyłania przez podatników. Jak zwykle norweski urząd skarbowy podchodzi do rozliczeń nieco łagodniej niż polski urząd. Opóźnienie terminu rozliczenia jest możliwe, jednak wtedy ostatni dzień kwietnia to termin wysyłania wniosków o przesunięcie daty rozliczenia o miesiąc.

Więcej informacji znajdziecie w naszych artykułach z 2023 i z 2022 roku.

A jeśli w dalszym ciągu macie pytania, dzwońcie lub piszcie:

Dariusz: tel. +47 463 68 887 kontakt także WhatsApp lub e-mail: [email protected]

Pozostałych pracowników znajdziecie w zakładce KONTAKT.

Zdjęcie Michal Jarmoluk z Pixabay