Jak zapisać dziecko do szkoły? Czy dzieci powinny już znać język norweski? Czy z taką samą łatwością można zapisać 7latka i 16latka? Czy dziecko, które zna dobrze angielski, będzie mieć lekcje po angielsku?
Zapisanie dziecka do szkoły to prosta procedura. Wystarczy rozmowa z rektorem (odpowiednik polskiego dyrektora szkoły) i dziecko z dnia na dzień zaczyna chodzić do dowolnej szkoły.
Czy dziecko musi znać norweski lub chociaż angielski?
Na początku dzieci obcojęzyczne trafiają z innymi podobnymi sobie do wydzielonej klasy. Nauczyciele komunikują się z nimi wyłącznie po norwesku, a dzieci – choć dorosłych może to dziwić – bardzo szybko uczą się takiego żywego języka.
Polskie dzieci są chwalone przez nauczycieli. Powszechnie uważa się, że polski system edukacji stoi na wysokim poziomie, zatem polskie dzieci uczą się bardzo szybko, nie mają problemów z rozumieniem ani opanowaniem pamięciowym materiału. Zdarza się, że polskie dzieci do tej pory uważane za słabe w przedmiotach ścisłych, zwłaszcza matematyce, w norweskiej szkole zdobywają najwyższe oceny i z sukcesem biorą udział w konkursach wiedzowych.
Z reguły po rocznym pobycie w Norwegii, gdy rodzice dopiero zaczynają składać pierwsze proste zdania, walczą z gramatyką i mozolnie wdrażają fonetykę bokmål, dzieci już swobodnie komunikują się po norwesku.
A zatem: czy ściągać dzieci z Polski do rodziców pracujących w Norwegii?
Czy zapisywać dzieci do norweskiej szkoły?
Czy dzieci sobie poradzą? TAK!
W naszej praktyce coraz częściej wspieramy rodziców przy zapisaniu dziecka do szkoły. Prowadzimy w imieniu rodziców korespondencję przed zapisaniem, wspieramy ich w trakcie spotkania, wyjaśniamy też dzieciom całą sytuację. Najlepsze jest to, że dzieci bez problemu dostosowują się do nowych warunków!
Aktualizacja COVID19 – 2020: PRZECZYTAJ nasze nowe informacje o permitteringu w Norwegii i zmianach związanych z zasiłkami, kwarantanną i izolacją. Ważne!
NAV wydłuża permittering do 52 tygodni
Polacy na kwarantannie w Norwegii 2020
i więcej o Koronawirus a Moja Norwegia TU