Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Dla Polaków testy na COVID-19 obowiązkowe – AKTUALIZACJA

Znamy nowe zasady dla osób podróżujących służbowo do Norwegii. Już od dziś, 9 listopada, wiele ważnych dla Polaków zmian. Pracujesz w Norwegii, ale wciąż podróżujesz do Polski? Zapoznaj się z nimi!

Polska ze swoimi kilkudziesięcioma tysiącami zachorowań na COVID-19 dziennie jest dla Norwegii krajem, w którym pandemia koronawirusa wymknęła się spod kontroli. W Norwegii ilość zachorowań również rośnie, ale podczas, gdy W Polsce odnotowano blisko 25 tysięcy zachorowań, w Norwegii jest ich około 1000. Priorytetem norweskiego rządu jest jak najszybsze wypłaszczenie krzywej zachorowań.

Od 9 listopada 2020 każda osoba, która przyjeżdża z kraju „czerwonego” musi przedstawić na granicy aktualne zaświadczenie o negatywnym wyniku testu COVID-19. Test należy wykonać tuż przed wjazdem, tj. nie więcej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy Norwegii. Służby graniczne mają prawo zawrócić podróżnego, który nie przedstawi takiego testu.

Widzieliśmy to na lotnisku po wprowadzeniu tych przepisów – osoby bez prawa stałego pobytu/obywatelstwa i bez wyniku testu są zawracane.

Polacy przyjeżdżający do pracy w Norwegii od poniedziałku 9 listopada muszą przedstawiać służbom granicznym wynik badania na COVID-19. Na lotniskach, w portach oraz na granicy ze Szwecją, Finlandią i Rosją będą kontrole.

Wg rządowych zapewnień osoby z norweskim obywatelstwem lub prawem stałego pobytu nie będą musiały przedstawiać testów, podobnie jak osoby pełniące ważne funkcje społeczne, pracownicy medyczni a także osoby dojeżdżające stale do pracy z Finlandii i Szwecji. Nie wiadomo jednak, jak długo ta łagodna wersja przepisów zostanie utrzymana i jakie będzie jej faktyczne egzekwowanie na granicy. Na razie – co sprawdziliśmy – wszystko jest zgodne z rządowymi wskazówkami.

Dodać też należy, że osoby, które przyjeżdżają turystycznie a także członkowie rodzin osób mieszkających w Norwegii, mogą przekroczyć granicę pod warunkiem posiadania negatywnego testu na COVID19 oraz wykazania, gdzie będą mieszkać (np. trzeba okazać rezerwację w hotelu lub wskazać miejsce zamieszkania członka rodziny). Takie osoby są kierowane najpierw na izolację do specjalnych placówek, dopiero potem mogą udać się do miejsca docelowego.

UWAGA! Bez względu na wynik testu kwarantanna i tak jest obowiązkowa dla wszystkich przyjeżdżających. O warunkach kwarantanny przeczytacie TU.

Wszelkie dodatkowe informacje i ewentualne usługi tłumaczeniowe dla Polaków przyjeżdżających do Norwegii jak zwykle u nas – telefonicznie i mailowo.