Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Jak zamknąć swoje sprawy w Norwegii? Krótki poradnik dla tych, którzy wyjeżdżają na stałe

torba podróżna ze wzorem flagi Norwegii na tle przyprószonego śniegiem kwietnika

Wyjeżdżasz z Norwegii na stałe? Co zrobić przy wyprowadzce z Norwegii bez zamiaru powrotu do pracy i życia tutaj? Mamy dla was kilka wskazówek, krok po kroku, jak zamknąć wasze sprawy przed powrotem do Polski lub przeprowadzką do kolejnego kraju.

Wielu Polaków przyjeżdża do Norwegii z myślą, że trochę tu popracują, a potem wrócą do kraju lub zmienią miejsce pracy na inne, bardziej atrakcyjne. Jedni spędzają w ten sposób w Norwegii kilka miesięcy, inni kilka lat. Jednak bez względu na czas, jaki spędzili tutaj, może się okazać, że zanim spakują walizkę na wyjazd, muszą załatwić kilka spraw.

Jak zamknąć swoje sprawy tutaj tak, by Norwegia nigdy was nie ścigała?

Jak zamknąć sprawy przy wyjeździe z Norwegii?

Podstawową sprawą jest złożenie wniosku Melding om flytting fra Norge poprzez swój profil na Altinn.

Dalej – trzeba dopilnować, aby wypowiedziane zostały wszystkie umowy, które zostały zawarte przez was, podczas pobytu w Norwegii, a które nie będą kontynuowane. Jakie to mogą być umowy? Na przykład umowa najmu, umowa o dostawę energii elektrycznej, internet itp. Mało kto o tym pamięta, ale trzeba też wypowiedzieć różnego rodzaju abonamenty, takie jak np. w klubie fitness.

Jeśli posiadacie usługę BankID i nadal chcecie jej używać, musicie pozostawić aktywne konto bankowe. Utrzymywanie aktywnego konta może wiązać się z opłatami. W przypadku zamknięcia norweskiego konta bankowego należy pamiętać, żeby zarejestrować w Skatteetaten nowy nr konta bankowego – polskiego lub z innego kraju, jeśli się tam przeprowadzacie.

Warto przez pewien czas zachować taką łączność z Norwegii, choćby na wypadek rozliczeń podatkowych. A ponieważ powoli zbliża się koniec roku podatkowego 2023, to w przypadku nadpłaty warto sobie ułatwić życie z rozliczeniem.

W tym miejscu przypominamy, że rozliczenie podatku to też będzie sprawa do załatwienia w okresie od około połowy marca 2024 do końca kwietnia przyszłego roku, po otrzymaniu skattemelding.

Tak więc o ile utrzymywanie norweskiego konta może być dla was kosztem, o tyle pozostawienie bieżących informacji do rozliczenia z tutejszym fiskusem, jest darmowe, a może ułatwić życie.

I kilka słów o powrocie do Polski

Na koniec warto pamiętać, że jeśli chcielibyście zarejestrować się w Polsce jako osoba bezrobotna na podstawie okresu przepracowanego w NO, to powinniście przed wyjazdem wnioskować do NAV o wydanie dokumentu PD U1.

Zachęcamy też, by w Polsce nie czekać z rejestracją w urzędzie pracy, dopisaniem się do ubezpieczenia współmałżonka lub z podjęciem pracy w nowym miejscu, a to ze względu na ubezpieczenie zdrowotne. Nie rozpoczynajcie w nowym miejscu nowej pracy, zwłaszcza w branżach, w których nietrudno o wypadek, bez podpisania umowy o pracę i upewnienia się, że macie załatwione wszystkie formalności. Zresztą ewentualne problemy z polskim NFZ to temat na osobny artykuł.

Na koniec

Mandaty lub wezwania do zapłaty zaległych opłat, dotyczących usług, o których zapomnieliście, mogą do was dotrzeć z Norwegii nawet wiele miesięcy po wyprowadzce. Norwegowie są skrupulatni i nie dziwcie się, że po jakimś czasie dostaniecie wezwanie do uregulowania na przykład ostatniej opłaty za przejazdy po autostradzie czy kwitu za parkowanie, a takie opłaty są skutecznie ściągane. W unikaniu rozliczeń nie pomaga „zapominanie” o pozostawieniu nowego adresu i aktualnego numeru konta.

Może się też zdarzyć, że mimo wszystko po jakimś czasie wrócicie do Norwegii, by zacząć od nowa. Wtedy łatwiej będzie zacząć z czystym kontem.