Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Wiek emerytalny w Norwegii? Będzie podwyższany!

Starszy człowiek idący z wielką torbą na zakupy

Szefowa norweskiego Ministerstwa Pracy, Tonje Brenna uważa, że należy stopniowo podnosić granice wieku emerytalnego. Wiek emerytalny w Norwegii będzie stopniowo podwyższany. Kiedy?

Jeśli powoli zbliżacie się do wieku emerytalnego, na pewno interesujecie się, kiedy w Norwegii można przejść na emeryturę. W tej chwili w Norwegii wiek emerytalny to 67 lat, tak dla kobiet jak i dla mężczyzn. Osoby, które mają staż pracy 40 i więcej lat, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę 5 lat wcześniej, tj w wieku 62 lat.

Ale zbliżają się zmiany.

Wiek emerytalny w Norwegii rośnie…

Na zmianę wieku emerytalnego w Norwegii trzeba być przygotowanym. Zmiany te następują w kolejnych krajach i wiążą się z prostym faktem wydłużania się długości życia w całej Europie. Tak więc i tu szykuje się przesuwanie wieku emerytalnego coraz dalej.

W zasadzie już zdecydowano o zmianie granicy 67 lat. Teraz granica staje się płynna i ma zwiększać się wraz ze wzrostem średniej długości życia. Z biegiem czasu granica wieku wzrośnie o dwie trzecie zwiększonej średniej długości życia. Jeżeli przeciętna długość życia danej grupy emerytów wydłuży się o trzy lata, to standardowy wiek emerytalny wyniesie dla tych osób 69 lat.

W ten sposób państwo ochroni swoje finanse, a przyszli emeryci będą musieli na swoje minimum pracować dłużej niż teraz.

Dobra perspektywa?

Nadchodzi „standardowy wiek emerytalny”

Definicja „standardowego wieku emerytalnego”, w ramach którego granicę wieku 67 lat zastąpiono zmienną granicą wieku, która zmienia się wraz ze wzrostem średniej długości życia. Tak więc osoby urodzone w 1980 r. będą pracować do 69. roku życia. Czyli – dwa lata więcej niż obecni emeryci i nieco starsze niż 43-latki osoby.

Min. Tonje Brenna w wywiadzie z E24 mówi, że nie ma ambicji, by chronić budżet i przesuwać wiek emerytalny dla uchronienia finansów państwa. Mówi jednak, że bez tych zmian system emerytalny po prostu się zawali.

Powstaje jednak pytanie, co z osobami wykonującymi zawody wymagające wysiłku fizycznego? Czy wyobrażacie sobie dobiegającego prawie 70-tki murarza na rusztowaniu? Lub osobę wykonującą zawód opiekuna osób starszych, dźwigającą z łóżka kogoś prawie-że w swoim wieku? Na razie ani rząd ani Storting nie ma tu żadnych sensownych propozycji. Brenna jednak mówi, że musi się znaleźć na to sposób, również zależny od pracodawców, którzy mogliby osoby pracujące fizycznie kierować do innych zadań, niewymagających użycia siły fizycznej w takim stopniu jak do tej pory.

Czy to nie zbyt idealistyczne podejście?

A jeśli do Waszej emerytury już całkiem blisko, to zapraszamy do przeczytania artykułu o wypłacaniu emerytur w Norwegii, w Polsce i w innych krajach (nie tylko Europy). Poszukajcie też informacji o wynagrodzeniach (najniższa krajowa stawka w No) o TU.

Zdjęcie okładkowe: İsmail Sezen z Pixabay