Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

NAV wysyła list. Naruszenie prywatności osób szukających pracy

Logo NAV - napisa NAV w czerwonym kole

Kto ostatnio dostał list z NAV w sprawie swojego CV? Arbeidsplassen.no to największa w Norwegii baza CV i ofert pracy. NAV łączy tu osoby poszukujące pracy z pracodawcami. Okazuje się, że NAV złamał prawo, udostępniając dane 200 000 osób bez ich zgody. Co teraz?

Wszystkie osoby bezrobotne, zarejestrowane w NAV, są zobowiązane do zarejestrowania swojego CV na stronie arbeidplassen.no. To wymóg stawiany przez NAV. Zobowiązując bezrobotnych do dostarczenia CV NAV doprowadził do złamania prawa do ochrony danych osobowych.

To właśnie dlatego w ostatnich dniach mogliście dostać dziwny list od NAVu.

Co się stało z moim CV?

Dobrze napisane CV dostarcza potencjalnym pracodawcom informacji o umiejętnościach i doświadczeniu kandydatów do pracy. NAV w ostatnim czasie podjął decyzję, by CV były widoczne dla pracodawców i agencji pośrednictwa pracy.

Jednak to, co miało ułatwiać życie, okazało się złamaniem prawa. Bazę CV można było przeszukiwać uwzględniając daty urodzenia, sprawdzając swobodnie dane kontaktowe i czytając szczegóły życiorysu zawodowego.

Naruszenie zasad przetwarzania danych osobowych przez instytucję taką jak NAV oznacza poważne złamanie zaufanie do urzędu. NAV stara się nadrobić tę stratę bezpośrednio powiadamiając wszystkich, których to dotyczy.

To właśnie z tego powodu w tej chwili wszystkie osoby zarejestrowane w NAV dostają teraz listy.

Dostałem list z NAV – co robić?

Na razie – NIC. NAV wycofał się ze swojego pomysłu i powiadomił norweskiego Inspektora Danych Osobowych (Datatilsynet). Co jednak, jeśli się okaże, że na skutek bezprawnego udostępnienia danych osoba bezrobotna poniosła szkody? Co jeśli teraz jej dane są bezprawnie używane lub na przykład jej szanse na otrzymanie pracy zmniejszyły się?

Jeśli by okazało się, że odczuwacie z tego tytułu problemy, prosimy o kontakt z informacją, jakiego rodzaju są to kłopoty.

ALE – jeśli szukacie pracy – NAV nadal będzie mieć dostęp do waszego CV, aby pomóc wam w znalezieniu pracy. Poszukujący pracy, których to dotyczy, nie muszą podejmować żadnych działań.

List, który otrzymaliście, to tylko informacja i NIC nie musicie dalej robić.