Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

AKTUALIZACJA! Norwegia, lockdown – już ogłoszony. W Polsce wciąż tylko mylące zapowiedzi

Czerwone światło na przejściu dla pieszych w Norwegii, w tle spacerujący po mieście przechodnie

Zapewne już znacie szczegóły norweskiego, rozszerzonego lockdownu, ale postanowiliśmy je dla was zebrać w jednym miejscu. Norwegia, lockdown na Wielkanoc – co tym razem? Uwaga, poprawiamy nasz błąd w informacjach o lockdownie.

We wtorek 23 marca norweski rząd ogłosił kolejne obostrzenia pandemiczne. Co to oznacza dla polskich pracowników przyjeżdżających do pracy oraz dla odwiedzających ich na Święta rodzin?

Norwegia, lockdown

Rząd zdecydował się odroczyć plan ponownego otwarcia Norwegii, choć jeszcze niedawno były takie zapowiedzi. Nie będzie otwarcia społeczeństwa na Wielkanoc. Na razie nie będzie też planu długofalowego otwarcia kraju. Wbrew staraniom zakażenia w Norwegii utrzymują się na poziomie ponad 1000 przypadków dziennie. Najpoważniejsza sytuacja jest w stolicy. Tu kwestia restrykcji rozstrzyga się co dnia, dziś znów planowane są nowe obostrzenia.

Jakie zakazy i zalecenia?

Obowiązuje zakaz spotkań prywatnych w gronie większym niż dwuosobowe. Zalecane są pozostałe środki ostrożności jak unikanie niepotrzebnego wychodzenia, dystans społeczny, mycie rąk, maseczki. Poniżej szczegóły:

  • Przestrzega się mieszkańców przed podróżami z rejonów o wysokim współczynniku zachorowań do tych z mała ilością infekcji, żeby nie roznosić zakażenia po kraju.
  • Zaleca się zachowywanie odległości dwóch metrów (do tej pory był to metr) od innych osób.
  • Jeśli pochodzisz z obszarów o wysokim poziomie infekcji, nie powinieneś ani przychodzić, ani nocować u znajomych, dotyczy to także osób, które dużo podróżują po kraju.
  • Dzieci i młodzież poniżej 20 roku życia nadal mogą się spotykać z przyjaciółmi – tj. jednym lub dwojgiem obcych dzieci.
  • Noszenie maseczki to sugestia nie wymóg, ale powinno się ją nakładać w miejscach, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu 2 metrów.
  • Zakupy należy realizować w sklepach możliwie najbliższych miejsca zamieszkania.
  • Należy zrezygnować ze zbędnych podróży poza służbowymi, a jeśli to możliwe, należy przejść na pracę i naukę zdalną.
  • Nauczanie zdalne w szkołach będzie trwać przynajmniej do 12 kwietnia.
  • Centra fitness, kluby, baseny są zamknięte, chyba że dla zawodowców lub dla celów rehabilitacyjnych. Podobnie rzecz ma się z wszelkimi ośrodkami rozrywki jak sale bilardowe, bingo, kręgielnie itp.
  • Są też szczególne obostrzenia dotyczące tych imprez, których nie można przełożyć (śluby, pogrzeby itp).

Najważniejsze obostrzenia dla Polaków i ich rodzin!

Godzinę temu podaliśmy informację z błędem. Uwaga, poniżej aktualna wersja:

osoby, które wracają do Norwegii z zagranicy, muszą spędzić cały okres kwarantanny w hotelach kwarantannowych. Zasada ta obowiązuje każdego, bez względu na to, czy ma własne lokum czy nie. Zasada ta obowiązuje od północy 29 marca do 12 kwietnia z możliwością przedłużenia.

Święta Wielkanocne można spędzać z rodziną i bliskimi na wyjeździe do swojej/wynajętej hytty, pod warunkiem, że na co dzień mieszka się razem. Osoby samotne mogą spędzić Święta z jedną-dwiema osobami w podobnej sytuacji i mających samodzielne lokum.

Obostrzenia obowiązują przynajmniej do 12 kwietnia.

Koronawirus i podatki

Wszelkie informacje na temat dotychczasowej polityki koronawirusowej znajdziecie na naszym blogu TUTAJ.

Niezależnie od kwestii zdrowotnych i polityki pandemicznej przypominamy, że znajdujemy się właśnie w okresie rozliczeń rocznych podatku w Norwegii. Informację na temat możliwości przejścia z Kildeskatt 25% na ogólne zasady rozliczeń zamieściliśmy TUTAJ, ponadto zachęcamy do lektury wpisów na temat ulgi abolicyjnej i tego, jak w praktyce będzie ona działać od przyszłego roku.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu, ale prosimy o cierpliwość – w tej chwili pierwszeństwo mają podatki oraz najpilniejsze interwencje w sprawach formalno-prawnych naszych klientów.