Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Uwaga, Norwegia: rozliczamy podatki za 2020!

Komiksowo ujęty widok bulwarów w Olso: spacerujący ludzie, donice z kwiatami, budynki po lewej stronie i szeroka promenada

Zbliża się czas rozliczania podatku za 2020. W rocznym zeznaniu podatkowym w Norwegii podatnik ma możliwość skorzystania z ulg. A co jeśli korzystaliście z Kildeskatt 25%? Jak rozliczyć podatki w Norwegii za 2020?

Norwegia: osoby, które w roku 2019 lub 2020 rozliczały się na zasadach Kildeskatt 25% i nie dokonały wymeldowania z tej zasady rozliczania, mogą rozważyć zmianę na korzyść w rozliczeniach. Jak to zrobić? Jak rozliczyć podatek w Norwegii za 2020? Wyjaśniamy.

Podatek liniowy Kildeskatt 25%

Aby zastanowić się nad najlepszym rozliczeniem podatku w Norwegii za 2020, trzeba m.in. przyjrzeć się zagadnieniu jakim jest podatek liniowy Kildeskatt 25%.

Kildeskatt 25% to właśnie podatek liniowy. Dla kogo jest przeznaczony? Kildeskatt został wprowadzony z myślą o zagranicznych pracownikach, pracujących w Norwegii sezonowo. Takie osoby na ogół, choć nie zawsze, posiadają tymczasowy numer podatkowy, tzw. D-numer.

Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które pracują w Norwegii krócej niż pół roku, tj. 183 dni w roku a dochód roczny nie przekracza 639.750 koron (w tym feriepenger, dodatki itp.).

Uproszczony sposób opodatkowania Kildeskatt 25% oznacza po prostu opodatkowanie stawką 25% podatku od dochodu, zawierającą 8,2%  składki na ubezpieczenie społeczne. To prosta forma opodatkowania, łatwa do wdrożenia dla pracodawcy i często korzystna dla pracobiorcy. Korzystając z Kildeskatt 25% pracownik nie musi się martwić obowiązkiem rozliczania się z podatku w roku następnym, czyli nie musi składać zeznania podatkowego.

Kildeskatt 25% jest dobrowolnym wyborem rozliczeń dla pracownika, co oznacza, że tę formę opodatkowania można wybrać, JEŚLI jest ona korzystna. Nie chodzi więc tylko o wygodę, ale również o jak najmniejszą kwotę podatku do zapłaty. Można zdecydować się na opodatkowanie według zwykłych zasad – Norwegia jest tu otwarta na oba rozwiązania.

Uwaga – pracodawca w Norwegii nie może dokonać wyboru sposobu opodatkowania za pracownika!

Jak i kiedy rozliczyć podatki za 2020 w Norwegii?

Od 16 marca i w kwietniu 2021 rozliczamy podatki za 2020 w Norwegii.

W tym roku Skatteetaten rozsyła Skattemelding od 16.03.2021 do 07.04.2021.

Dotyczy to zarówno formy elektronicznej jak i papierowej. Istotną różnicą w stosunku do lat ubiegłych jest fakt, że dokumenty te nie będą rozsyłane jednocześnie do wszystkich tego samego dnia.

Osoby, które w 2019 lub w 2020 roku rozliczały się na zasadzie Kildeskatt 25%, mają możliwość sprawdzić, czy wymeldowanie z tej formy opodatkowania nie okaże się być korzystne.

Czy trzeba mieć odpisy (czyli ulgi) z podatku, żeby rezygnacja z podatku liniowego była korzystna? Otóż – nie. Nie zawsze jest konieczne, by mieć odpisy, aby wyrejestrowanie się z Kildeskattu było korzystne. Sprawdzić, które rozwiązanie jest lepsze, można JUŻ DZIŚ.

Podatek liniowy może okazać się niekorzystny, jeśli pracownik na stałe związany jest z Norwegią, mimo, że formalnie przebywa tu mniej niż 183 dni w roku. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku pracowników delegowanych, którzy nie powinni odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne.

Uwaga – jeśli macie pytania dotyczące statusu PENDLER – zapraszamy do kontaktu prywatnego. Mamy jednak dobrą wiadomość – za 2020 utrzymano możliwość odliczeń kosztów utrzymania oraz zakwaterowania dla pendlerów.

Jak sprawdzić, którą formę opodatkowania za 2020 wybrać?

Zamiast skomplikowanej instrukcji – naszym klientom sprawdzamy korzystniejszą formę opodatkowania za 2020 BEZ OPŁAT. Ponadto zwracamy uwagę, że nadal można wyrejestrować się z Kildeskatt za rok 2019.

Ile kosztuje rozliczenie roczne z tytułu dochodów w Norwegii? Rozliczenie podatku za 2020 to koszt 900 zł brutto (już z podatkiem VAT) od podatnika. Oferujemy też usługi dodatkowe w postaci rozliczenia podatku w Polsce. Przy okazji przypominamy, że obecny okres rozliczeń za 2020 rok to w praktyce ostatnia możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej w kształcie, jaki znaliśmy przez lata.

Więcej o podatkach, które nas czekają w przyszłym roku czyli w 2022 za rok 2021, przeczytacie TUTAJ.

Komiksowo ujęty widok bulwarów w Olso: spacerujący ludzie, donice z kwiatami, budynki po lewej stronie i szeroka promenada
Jak rozliczać podatki w Norwegii za 2020?