Norwegia formalnie – pomagamy Polakom zadomowić się w Norwegii – formalności, podatki, tłumaczenia

Skończył ci się dagpenger? Od dziś możesz znów dostać zasiłek!

Dobra wiadomość w kryzysie: osoby bezrobotne, którym od 1 listopada 2020 skończył się zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger), będą mieć możliwość ponownego ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych na czas określony.

Rząd norweski podjął kolejne kroki, mające zabezpieczyć pracowników przed skutkami kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Byłeś na zasiłku? Skończył się? Sprawdź, czy możesz się ubiegać o przedłużenie go na kolejny okres.

Dagpenger z COVID-19

Minęło pół roku pandemii i stało się jasne, że gospodarka prędko nie wróci do stanu przed marca 2020. Pewna ilość osób bezrobotnych z początkiem listopada 2020 straciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a to ze względu na osiągnięcie maksymalnego okresu zasiłku. Jednocześnie sytuacja na rynku pracy nie poprawiła się ze względu na stale rozwijającą się pandemię.

Rząd norweski zaproponował właśnie, by takie osoby mogły znów ubiegać się o udzielenie zasiłku od 1 lutego 2021. Jak to zrobić?

Od dziś, tj. poniedziałku 1 lutego 2021 ​​osoby, które przekroczyły maksymalny okres korzystania z dagpenger, mogą ponownie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Osoby, które osiągną maksymalny okres zasiłku pomiędzy dniem 1 lutego a 30 września, będą miały automatycznie wydłużony maksymalny okres zasiłku. Okres wydłużenia – do 20 września.

Uwaga: okres od 1 listopada 2020 do 31 stycznia 2021 nie będzie jednak objęty ubezpieczeniem.

Więcej informacji

W przypadku innych osób, które teraz rozpoczynają okres zasiłku dla bezrobotnych, obowiązują zwykłe zasady.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych w Norwegii okres zasiłku dla bezrobotnych wynosi 104 tygodnie (dwa lata). Dotyczy to osób, które wcześniej osiągały dochód w wysokości:

  • co najmniej 2-krotności kwoty podstawowej w ciągu okresu 12 miesięcy poprzedzającego utratę pracy
  • lub jeśli dochód przed zwolnieniem z pracy był niższy – przez 52 tygodnie (rok).

Uwaga, ważne!

Należy jednak pamiętać, że wydłużenie okresu maksymalnego pobierania zasiłku nie zwalnia z obowiązków jakie nakłada ustawodawca na osoby będące beneficjentami zasiłku. Mowa tu o konieczności przebywania na terenie Norwegii oraz bycia osobą aktywnie poszukującą pracy.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że podczas pozostawania na zasiłku, należy stale przebywać na terenie Norwegii. Istnieją od tego pewne odstępstwa, ale ogólna zasada przewiduje, że podczas pobierania dagpenger nie wolno wracać do kraju pochodzenia ani jeździć po innych krajach np. na wycieczki.

Warto pamiętać, że NAV ma prawo zweryfikować prawo do pozostawania na zasiłku, sprawdzając, czy dana osoba faktycznie przebywa w Norwegii – np. czy dokonuje transakcji kartą przypisaną do swojego konta w Norwegii, czy nie dokonuje wypłat gotówki w innych krajach, z jakiego IP loguje się w systemie.

Istotna jest też sprawa aktywnego poszukiwania pracy, czyli wysyłania ofert pracy do potencjalnych pracodawców.