Latem 2024 szykują się zmiany w przepisach dotyczących foreldrepenger czyli norweskiego urlopu rodzicielskiego. Norwegia zmienia też przepisy dotyczące kontantsøtte – zasiłku opiekuńczego.
Od 1 lipca w Norwegii wejdą w życie zmiany w przepisach dotyczących urlopu rodzicielskiego. Okres urlopu zostanie wydłużony – ale tylko w niektórych wypadkach. Z kolei w przypadku kontantsøtte zmiany wejdą miesiąc później i oznaczają one skrócenie okresu wypłaty tego świadczenia.
Sprawdźcie szczegóły.
Jeśli jednak nie chcecie czytać artykułu, tylko wolicie zadać nam pytania, skorzystajcie z poniższego formularza kontaktowego.
Ciąg dalszy artykułu pod formularzem.
Foreldrepenger – dłużej (ale nie zawsze)
Od 1 lipca 2024 wydłużony zostaje okres pobierania świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego – foreldrepenger. Zmiana jednak dotyczyć będzie tylko rodziców, którzy zamierzają skorzystać z opcji wypłaty 80%. Dla nich ustawodawca wydłużył ten okres o 11 dni co daje w sumie 61 tygodni i jeden dzień. Celem wydłużenia tego okresu w przypadku 80% jest wyrównanie różnicy w wypłacie świadczenia w stosunku do opcji 100%. Po prostu do tej pory rodzice decydujący się na opcję 80% w sumie otrzymywali mniejsze świadczenie niż ci, którzy wybrali opcję 100%.
Tu musimy zrobić tradycyjne już zastrzeżenie – to dość skomplikowane przepisy i w przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu po więcej wyjaśnień.
Kontantsøtte – krócej!
Miesiąc później w życie wejdą nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego – kontantsøtte. Ustawodawca postanowił skrócić okres wypłaty tego świadczenia z 11 aż do 7 miesięcy. W praktyce oznacza to, że świadczenie to będą mogli otrzymywać rodzice dzieci w wieku od 13 miesięcy do zaledwie 19 miesięcy.
Uwaga! Ważne! – zmiana ta dotyczy także świadczeń już wypłacanych. Jeśli twoje dziecko w sierpniu będzie mieć więcej niż 19 miesięcy to wypłata kontantstøtte automatycznie zostanie wstrzymana.
Zdjęcie Iuliia Bondarenko z Pixabay